KUCHYŇA: typová alebo na mieru ?

13.02.2023

Kuchyňa je srdcom domova! A určite sa zhodneme na tom, že to nie je len zostava skriniek, spotrebičov a hŕby riadu... Je to miesto, kde sa stretáva rodina, varia skvelé jedlá a kde to rozvoniava dobrotami od mami. Kuchyňa je skrátka skvelé miesto. Ako by mala ale vyzerať, aké možnosti vôbec na trhu máme a aký je medzi nimi rozdiel? Na to sa spolu pozrieme v dnešnom článku.


Každý z nás má špecifické požiadavky na to, ako by mala kuchyňa vyzerať, v akej kvalite si ju predstavuje, či aké funkčné a estetické parametre by mala spĺňať. 

Pokiaľ si zariaďujete novú kuchyňu alebo ste sa rozhodli pre výmenu starej, mali by ste si jej výber veľmi dobre premyslieť a urobiť si jasno vo svojich prioritách.

Práve podľa nich by ste si mali zvoliť ten správny typ.  Poďme si teda povedať, aké dva základné typy kuchýň na trhu poznáme a aké sú ich pozitíva, ale aj negatíva. 


Typová kuchyňa, inak známa ako "sektor"

Typovú kuchyňu spoznáte tak, že sa zostavuje z preddefinovaných dielov (modulov) ako skladačka. Ak ste si to niekedy v kuchynskom štúdiu skúsili, tak viete, že do klasických miestností, kde nie sú atypické výklenky či rozmery, to celkom sadne... Ak už ale disponujete priestorom s atypickou šírkou (čo je väčšina prípadov), môže sa stať, že vám kuchyňa skončí pár cm od steny a vznikne nežiaduca medzera. 

Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá. Rozmerové možnosti jednotlivých skriniek sú veľmi obmedzené - majú štandardizované šírky (napr. 30, 60 či 90 cm). Ak má miestnosť atypické rozmery alebo nerovnosti, rozmerovo tam proste skrinky nesadnú.

Rovnako v prípade typovej kuchyne musíte rátať aj s tým, že neobsahuje možnosť výberu skriniek, ktoré siahajú až po strop. Štandardizované rozmery totiž neplatia iba pre šírku skriniek, ale aj pre ich výšku. Preto je veľmi pravdepodobné, že vám skrinky nebudú siahať až po úplný strop miestnosti.

Ak je váš priestor pre kuchyňu v podkroví so šikmými stenami alebo plánujete kuchyňu v tvare L či U, vaše šance na uspokojivý výsledok sa ešte viac zužujú. Skrátka typové kuchyne sú určené do priestorov, ktoré sú na to vhodné - typické rozmery, rovné steny a podobne.

Pozitíva:

 • jednoduchšia dostupnosť
 • rýchlosť realizácie
 • finančne dostupnejšia

Negatíva:

 • nižšia kvalita spracovania
 • obmedzený výber materiálov
 • obmedzený výber rozmerov a druhov skriniek
 • absencia prispôsobenia konkrétnym rozmerom a typu priestoru


Mnohé moderné bývania sa dnes snažia o netypické dispozičné riešenia a snaha o vsadenie typového nábytku do atypického bytu, môže skončiť fiaskom. Práve na tieto účely vznikli možnosti, ktoré ponúkajú kuchyne na mieru - prispôsobiteľné, bez obmedzenia rozmerov a vyhotovenia.  


Kuchyňa na mieru

Ak túžite po kvalitnom prevedení presne podľa vašich predstáv a požiadaviek na funkčnosť či dizajn, tento typ kuchyne je pre vás. Kuchyňa na mieru dokáže vyriešiť akýkoľvek atypický priestor tak, že všetko na milimeter sadne a kde aj skrinky po strop nie sú žiadny problém. 

Ak disponujete priestorom s krivými či šikmými stenami alebo v prípade L či U kuchyne aj s kútmi, ktoré nie sú v pravom uhle, kuchyňa na mieru je priam nutnosťou. Navyše, ak si potrpíte na estetiku a dizajn vášho domova, nábytok na mieru je vhodnou voľbou. Platí totiž pravidlo, že je omnoho jednoduchšie zladiť si novú kuchyňu na mieru k ostatnému nábytku, a to vďaka obrovskej škále materiálov a dekorov, z ktorých si môžete vybrať.

Pozitíva:

 • vyššia kvalita spracovania
 • obrovský výber materiálov
 • ideálne využitie akéhokoľvek priestoru
 • možnosť jedinečných riešení

Negatíva:

 • zväčša dlhšie dodacie termíny
 • finančne náročnejšia


Ak sa pohrávate s myšlienkou, že by ste radi skúsili ako by vaša kuchyňa vyzerala, ak by ju navrhol dizajnér... STE TU SPRÁVNE! V našej súťaži teraz môžete vyhrať jedinečný NÁVRH KUCHYNE priamo z našej dielne pre niekoho, koho máte radi. Stačí sa zapojiť! 


Zapojiť sa viete priamo TU kliknutím na tlačidlo nižšie.


Čo dodať na záver? Možnosť. Možnosť pre vás, ktorí máte pochybnosti o tom, ktorý typ kuchyne je do vášho priestoru tou správnou voľbou. Neváhajte nám napísať a my vám veľmi radi s interiérom poradíme. Sme tu predsa pre vás, pre vaše sny a vaše bývanie.

... váš  RUBICON  I  Design Studio :)


PODOBNÉ ČLÁNKY

!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!

ZAUJALA VÁS NAŠA PRÁCA?

Máte záujem o návrh či dokonca realizáciu? Budeme veľmi radi ak nás kontaktujete, porozprávame sa o vašich predstavách a na základe toho vám vypracujeme NEZÁVÄZNÚ cenovú ponuku.